Genel Bakış

Genel Bakış

Beklenen yenilenme...

Sütlüce Bölgesi karşı kıyıdaki Eyüp-Balat hattında yaşanan dönüşüm ile birlikte değerlendirildiğinde dinamik bir yenilenme sürecinin sembolü olmaya aday. Alan, Santral İstanbul, Minyatürk, Sütlüce Kongre Merkezi, AK Parti İl başkanlık Binası, Rahmi Koç Müzesi gibi kentsel etkinlik merkezlerinin ortasında yer alıyor. Son dönemde inşa edilen Hilton Garden Inn Haliç Oteli ise sürmekte olan yenilenme ve ekonomik yatırımların bölgeye kaymasının en canlı örneği. Bu yenilenme süreci ile birlikte bölgedeki çarpık yapılaşma da ele alınıyor ve mevcut diğer projelerle entegre olacak şekilde tasarlanıyor. Eğime ve dere yatağına oturan niteliksiz yapılar ciddi risk altında. Aynı alan içinde mülkiyet anlamında karmaşık bir durum arz eden, hukuksal açıdan birbirinden çok farklı malikler yaşıyor. Özellikle de otel arsasının hemen arkasındaki Örnektepe Mahallesi'nde konumlanan eğimli arazi üzerinde uzun bir zaman dilimi içinde inşa edilmiş binalar plansız yapılaşmanın en tipik örneklerini sergiliyor. Depreme karşı ciddi risk altında olan bu yapılar yıkılarak yeniden inşa edilecek, çağdaş bir yaşam standardı sağlanacak.

Örnektepe; geleceğin mahallesi!

2 etap halinde geliştirilen pilot proje Haliç panoramasını karşıdan gören özel bir konuma sahip oldukça eğimli bir topografya üzerinde konumlanıyor. Mahallenin bu eğimli konumu yönlenme açısından Haliç vistasına bakan önemli perspektifler vermekte. Geliştirilen mimari projede yapıların üst kotlarında düzenlenen, değişken malzeme kurgusu, ışık ve gölge oyunları kitlelerin mevcut doku ile bütünleşmesini sağlıyor. Özellikle mahalleyi çevreleyen sokaklar üzerinde tasarlanan dükkân birimlerinin bölgenin ekonomik yaşantısında bir katma değer yaratması hedefleniyor. Bunun yanında mahalle ve çevre sakinlerinin kullanımına açık bir semt konağı planlanıyor. Burası cami, kütüphane, kurs odaları, toplantı ve sergi salonu ile gündelik yaşama kalite ve canlılık getirecek, cazibe merkezi yaratacak bir buluşma mekânı niteliğinde. Kapalı jimnastik salonu ve kafe gibi işlevleri barındıran sosyal yaşam merkezi ise önünde ve teraslarında yer alan açık yeşil alanları ile tüm konut bloklarından kolaylıkla ulaşılabilecek merkezi bir konumda planlandı.

Yaşam estetiği...

Monoton yüksek konut kuleleri yerine değişken yüksekliklerde, cephelerinin mimari dili ve sunduğu daire kullanımlarının farklılığı ile öne çıkan, kimliği olan bir yerleşim... Sadece konutlardan oluşmayıp, dükkan, sosyal etkinlik ve spor alanları, kapalı otopark, semt konağı ve cami gibi farklı kullanımları bünyesinde barındıran, kendine yeten bir merkez... Çağdaş bir altyapıya sahip depreme dayanıklı yapılar içinde kurgulanmış bir yaşam… Kapalı sitelerin aksine, kendi güvenliğini doğal olarak sağlayan, tüm yaşayanların serbest bir şekilde hareket edebildiği, çevreyle bütünleşmiş bir mahalle...

Örnek olacak!

Örnektepe Projesi, Beyoğlu Belediyesi ve TOKİ işbirliği yaparak gerçekleştirecekleri bir pilot proje niteliğinde. Projenin kısa zamanda tamamlanarak hayata geçmesi ve ileride gerçekleşecek yeni yapılaşmaya örnek teşkil etmesi hedefleniyor. Amaç; ileriye dönük yerleşim standartlarını belirlemek ve aynı bölgede yakın zamanda gerçekleşecek yeni konutlarla ilgili tasarım ilkelerini ortaya koymak. Örnektepe Mahallesi'nde gerçekleştirilecek pilot proje ileride bölgede ve İstanbul'un diğer benzer yenileme alanlarında hayata geçirilmesi planlanan projelere model olacak.